Deser bez cukru – mus owocowy z kremem kokosowym

Cukier to nie tylko „puste” kalorie, które odkładają się na biodrach, brzuchu, ramionach. W naszym organizmie powoduje glikację, czyli starzenie się kolagenu, bardzo ważnego białka. U osób kochających słodycze szybciej starzeje się  skóra; włosy i paznokcie są słabsze;  takie osoby  mają  większe problemy  ze stawami  i  tak naprawdę –  ze wszystkimi organami wewnętrznymi, bo wszędzie obecny  jest kolagen.  Szczególnie niebezpieczny jest dla diabetyków. Warto więc chociaż trochę ograniczać  tę białą truciznę.

Deser, który proponuję, jest bardzo prosty, na jego przygotowanie potrzeba  ok. 15 min, plus ok. pół godziny przed spożyciem, aby „dojrzał” smakowo.

Składniki na 2 porcje:

½ puszki mleczka kokosowego ( 200 ml)

2 czubate łyżki nasion chia

1 gruszka niezbyt duża (najlepiej „Konferencja”, bo nie jest mączna w smaku)

3 – 4 plastry świeżego ananasa, pokrojowe w kawałki

6 – 8 wiśni mrożonych ( ewentualnie możemy wziąć z domowego kompotu, ale wtedy będzie w nich trochę cukru).

Mimo tego, że  deser wymaga niewiele pracy, ale musimy zacząć przygotowanie  dzień wcześniej.   Mleczko  kokosowe  (może być z lodówki, może też mieć temperaturę pokojową)  rozlewamy do  pucharków,  dodajemy po łyżce nasion chia, starannie mieszamy i wstawiamy do lodówki. Przed snem dobrze jeszcze zajrzeć do lodówki i ponownie przemieszać, by uzyskać jednolitą konsystencję, bo  pęczniejące nasiona przemieniają mleczko w  kokosowy krem.

Na drugi dzień najpierw przygotowujemy wiśnie, to znaczy  dusimy je ok. 6 – 8 min,  w bardzo małej ilości wody ( tylko  na dnie rondelka, żeby się nie przypaliły) i na bardzo małym ogniu. NIE DODAJEMY CUKRU!  Studzimy.

W tym czasie  obraną gruszkę i ananasa kroimy na kawałki,  miksujemy  blenderze na  gładki mus. (Zamiast ananasa i gruszki można użyć np. jabłka z bananem, mandarynki z gruszką – ważne, by jeden z  owoców miał lekko kwaśny smak)

Mus wkładamy do pucharków, dekorujemy wiśniami. Gotowe. Wstawiamy na min. 1/2 godziny do lodówki.

Smacznego!

 

 

2 comments

Dodaj komentarz