Prawidłowa ilość „dobrych” bakterii w jelitach i odpowiednia ich różnorodność są dla nas bardzo ważne. Ale to nie wszystko, ważne jest także to, gdzie – w jelitach – rozwijają się te bakterie.
W układzie trawiennym największe zgromadzenie bakterii znajduje się w jelicie grubym. W jelicie cienkim powinno być ich stosunkowo mało. Wskutek różnych nieprawidłowości może jednak dojść do nadmiernego rozrostu różnych bakterii w jelicie cienkim, także tych, które w jelicie gruby spełniają pożyteczną rolę, takich jak Lactobacillus oraz Bifidobacterium) i mogą one, ale niekoniecznie, pochodzić z jelita grubego. Ten stan nazywamy Zespołem Rozrostu Bakteryjnego (ZRB), lub – od skrótu angielskiej nazwy – SIBO (Small Instestine Bacterial Overgrowth, czyli Przerost Bakterii w Jelicie Cienkim).
Zespół SIBO objawia się wzdęciami, nadmierna ilością gazów jelitowych, może też wywoływać biegunki, zmniejszenie masy ciała. Nadmierny rozrost bakterii w jelicie cienkim zakłóca produkcję niektórych witamin. A ponadto jest przyczyną złego wchłaniania produktów przemiany materii. Może być przyczyną niedokrwistości, wskutek niedoboru B12 i żelaza.
Specjalistyczny portal www.termedia.pl, w artykule na temat SIBO podaje, że SIBO może występować w grupie od 2,5 do 22 % dorosłych. Częściej, między innymi, u osób z zespołem jelita nadwrażliwego, w celiakii, w chorobie Leśniowskiego-Crohna, w zespół krótkiego jelita, przy marskości wątroby.
Jako przyczyny podaje się także, m.in.:
-
- zaburzenie pracy wędrującego kompleksu mioelektrycznego , lub elektrycznego (MMC – migrating motor complex); jest to aktywność elektryczna przewodu pokarmowego w okresie między posiłkami oraz w nocy; zakłócenia (np. stres, stany zapalne) powodują, że niedotrawione pokarmy mają zbyt długi kontakt z bakteriami, co powoduje nadmierną fermentację,
- niedoczynność tarczycy (np. choroba Hashimoto) prowadzi do zaburzeń działania MMC, ponieważ praca przewodu pokarmowego zależy od stężenia hormonów Ft3/Ft4,
- zaburzenia wydzielania kwasu solnego w żołądku wskutek używania inhibitorów pompy protonowej ( leki na zgagę),
- zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych (niewydolność), zaburzenia immunologiczne,
- nieprawidłowości w budowie przewodu pokarmowego (guzy, uchyłki jelita cienkiego).
Rozpoznanie SIBO polega na badaniu mikrobiologicznym treści jelita cienkiego ( badanie inwazyjne), lub przeprowadzeniu wodorowego testu oddechowego (WTO).
Zespół SIBO to nie tylko dyskomfort, spowodowany wzdęciami, gazami, biegunkami lub zaparciami. O wiele gorsze są niedobory witamin i minerałów i innych składników odżywczych w organizmie, co może prowadzić do różnych chorób.
Na tę dolegliwość lekarze z reguły przepisują antybiotyk, bo przy pomocy diety bardzo trudno zlikwidować stan chorobowy. Ale nawet przy antybiotykach odpowiednia dieta jest jednak niezbędna.
Jaka dieta przy SIBO? O tym napiszę w następnym poście.
Hej dzięki za wpis dla nas !
Hej, cieszę się, że post się przydał-:)
Cześć dzięki za wpis !
Hej, miło, że się przydał, jak rozumiem-:)