Kawa, która nie zakwasza

Dużo mówi się ostatnio o zakwaszeniu naszych organizmów wskutek niewłaściwej diety, negatywnych skutkach  oraz o metodach przeciwdziałania zakwaszeniu. W naszej codziennej diecie zakwaszających jest wiele  pokarmów,  między innymi  kawa, która  ma pH od 4,4 do 6,0 w zależności od gatunku ( dobre kawy najczęściej  w granicach: 4,9 – 5,2). Dla przypomnienia – na skali kwasowości i zasadowości neutralne pH to 7,0  i jest to wskaźnik dla chemicznie czystej wody.

Można jednak  pić kawę, która nie zakwasza organizmu, a  do tego jest bardzo smaczna i aromatyczna. Gotowana kawa z dodatkiem kardamonu,  czyli taka, jak przygotowuje się ja  się w Turcji i w tureckich restauracjach,  nie zakwasza organizmu!

Poniżej przepis:

  • Do 1 filiżanki zimnej wody dodajemy czubatą łyżeczkę kawy, kardamon i cukier (chyba, że wolimy gorzką kawę, wtedy – bez cukru)
  • Podgrzewamy na bardzo małym ogniu, bez mieszania
  • Gdy kawa zbliża się go zagotowania, robi się pianka, która „ucieka” jak mleko. Można podnieść naczynie do góry, dwa – trzy razy, co chwilę, aby spowolnić uciekanie pianki, ale jej nie zniszczyć (w  niej kryje się aromat kawy), lub – delikatnie zdjąć piankę, odłożyć do szklanki, a po zagotowaniu dodać do filiżanki z kawą. Można też po prostu zamieszać kawę20160228_kawa, ale wtedy piania zniknie bezpowrotnie.
  • Gdy się zagotuje, kawa jest gotowa.

 

Dodaj komentarz