Sos dobry do wszystkiego

Sos wzorowany jest na  tym, co jadłam  u koleżanki w Hiszpanii, w jej  domu. Podawała go  do śniadania, z tym, że tamten sos bazował na surowych pomidorach i czosnku, plus oliwa. Ja proponuję sos krótko duszony i  trochę wzbogacony. Dzięki temu, po przełożeniu go do słoika,  może stać nawet tydzień – dwa w lodówce, ma także bardziej wszechstronne zastosowanie. Może być dodawany  do dowolnego mięsa podczas duszenia, a także do kaszy jaglanej, jęczmiennej,  gryczanej, do ryżu, przy odgrzewaniu lub wprost na talerzu.

Bardzo dobry także na  zimno,  do śniadania:  do wędlin, sera, a także – do grilowanych mięs.  Warto przekonać do niego zwłaszcza amatorów ketchupu,  bo to  zdrowy  zamiennik  przemysłowego wytwarzanego sosu.

Ze względu na czosnek, chili i oliwki nie nadaje się do zastosowania przy diecie łatwostrawnej. Obecność oliwek eliminuje go także z diet, w  których szczególnie ogranicza się sól. Ale osobom z chorobami serca, którym nie towarzyszy nadciśnienie, można sos podawać, gdyż  doskonale wpisuje się w dietę śródziemnomorską. Dobry  dodatek w diecie bezglutenowej.

Czas wykonania: 15 minut.

Składniki:

  • 3 średniej wielkości pomidory,
  • 15 – 18 zielonych oliwek,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1/3 łyżeczki chili lub przyprawy tureckiej – rozdrobnionej ostrej papryki,
  • ½ łyżeczki  suszonej bazylii,
  • sól, w niewielkiej ilości, bo oliwki są słone,
  • oliwa z oliwek – ok. 2 łyżki.

Jeżeli używamy pomidorów malinowych, to przyda się jeszcze  ok. ½ szklanki czystego soku pomidorowego (gotowy, z butelki). Jeżeli są  to zwykłe pomidory, bardzo dojrzałe, sos pomidorowy nie będzie konieczny, ewentualnie można go dodać, ale znacznie mniej. Proporcje są orientacyjne,  zależą od osobistych preferencji. Na pewno powinno być dużo  bazylii oraz chili.

Pomidory zalewamy w garnuszku wrzątkiem, żeby skórka puściła  i obieramy ze skóry. Kroimy na ósemki, a ósemki jeszcze na połowę, tym razem  poprzecznie. Oliwki kroimy na wąskie kółeczka.  Czosnek przeciskamy przez praskę. Podsmażamy lekko  na oliwie czosnek, dodajemy  pomidory, oliwki, ewentualnie sok pomidorowy, sól, chili, bazylię. Jeżeli sos jest zbyt gęsty, można dodać odrobinę wody. Dusimy 10 min. Sos powinien być zawiesisty.

Smacznego!

 

 

 

Dodaj komentarz