Warzywa duszone w bambusie

Jeżeli lubisz odwiedzać chińskie restauracje, to na pewno znasz to naczynie –bambusowy „rondelek” o dnie w postaci deseczek z odstępami między nimi. Pojemnik stawia się na rondelku z  gotowaną wodą i przez szpary  między deseczkami do warzyw dostaje się para.

W chińskiej kuchni to naczynie jest najczęściej używane do przygotowywania różnych pierożków. Ja stosuję do przygotowania warzyw. Są smaczniejsze niż z metalowego parowara i zachowują – obok wartości odżywczych – piękny, naturalny kolor. A pojemnik jest prosty do umycia, można go myć w zmywarce.

Pojemnik z warzywami  kładę na rondelku dopiero wtedy, gdy zagotuje się  w nim woda, aby łatwiej sprawdzić czas ich  przygotowania. Do rondelka wystarczy wlać  niewiele wody, ok. 2 cm wysokości. Oczywiście rondelek i pojemnik bambusowy muszą  być dostosowane do siebie rozmiarami. Pojemniki o różnych rozmiarach  można kupić w sklepach oferujących dalekowschodnie produkty żywnościowe.

Warzywa, takie jak różne rodzaje papryki, kalarepka, brokuły będą gotowe po 5  minutach parowania.  Przy dłuższym czasie papryka robi się zbyt miękka, a brokuły stracą kolor. Bardzo ładnie wygląda zestaw z kolorowej papryki: zielonej, czerwonej, żółtej, białej. Cukinia i kabaczek potrzebują ok. 6  minut,  ale jeżeli nie przeszkadza nam, że będą lekko twarde, można je zestawiać razem z papryką i parować  5 minut. Marchewka wymaga ok. 10 minut, więc trzeba by ją robić oddzielnie. Uwaga: podany czas przygotowania jest właściwy, jeżeli  w bambusowym pojemniku jest  jest jedna lub dwie warstwy warzyw. Jeżeli pojemnik jest pełny warzyw, trzeba dodać  ok. 2 min. czasu na parowanie.

Pokrojone warzywa dajemy do bambusowego pojemnika i posypujemy ziołami: bazylią i oregano; może być też bazylia z lubczykiem. Warzywa nie wymagają solenia, zwłaszcza  użycie lubczyku w pewnym stopniu zastępuje sól. Gotowe warzywa dajemy na talerz, posypujemy ostrą przyprawą (chili lub rozdrobnioną ostrą papryką) i  polewamy niewielką ilością oleju lnianego lub oleju  z orzechów włoskich. Jeżeli komuś przeszkadza brak soli, można dodać odrobinę sosu sojowego.

Na zdjęciu zestaw warzyw: kalarepka, żółta papryka, cukinia.warzywa w bambusie 1

Dodaj komentarz