DASH – najzdrowsza dieta świata

DASH – z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension –   faktycznie może skutecznie obniżyć ciśnienie, ale dobra  jest także, między innymi, dla diabetyków, osób z wysokim poziomem cholesterolu czy w profilaktyce osteoporozy. Rekomendowana dla seniorów, czy  osób odchudzających się chociaż dla nich –  przy ograniczeniu ilościowym. Z czasem uznano ją za najzdrowszą, zdrowszą od preferowanej niegdyś diety śródziemnomorskiej, za względu na przykład na  nieobecność białej mąki, w którą, w postaci różnych makaronów, obfituje  dieta włoska.

W tej diecie podstawowym założeniem   jest ograniczenie produktów  wysokoprzetworzonych, na korzyść  produktów jak najmniej przetworzonych. Wskazane jest   także ograniczenie  tłuszczów zwierzęcych, czy soli – zastępując ją ziołami, dlatego wycofujemy z  menu  tłuste mięsa ( dużo tłuszczów nasyconych), wędliny, konserwy mięsne i rybne (dużo soli).  Mocno ograniczamy cukier, eliminujemy produkty spożywcze  z białej mąki: białe bułeczki,  ciasta i ciasteczka, chipsy,  a wprowadzamy do codziennej diety chleb  z mąki z  grubego przemiału. Częściej na stole  pojawiają się ryby; oleje roślinne powinny w znacznej mierze zastąpić tłuszcz zwierzęcy, chociaż nie eliminujemy całkowicie masła. Generalnie jest to dieta niskotłuszczowa. Natomiast  w menu jest dużo różnych warzyw, owoców,  orzechów, grochu i fasoli. Dużo pijemy, zwłaszcza wody mineralnej, ale ograniczamy mocne napoje: kawę herbatę. Powinno się także wyeliminować alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy.

Dzięki takiej diecie  zaopatrujemy organizm w niezbędną ilość  witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika.

Obok jakości ważna jest też ilość i sposób spożywanych pokarmów. Twórcy diety zalecają kilka  posiłków dziennie, zależnych jeszcze od tego, ile spożywamy kalorii.

Liczba porcji produktów ( dieta dla 1600 kcal/ dzień oraz 2000 kcal/dzień)

 Pozycja Grupy produktów Liczba porcji przy

spożyciu 1600 kcal/dzień

Liczba porcji przy spożyciu

2000 kcal/dzień

1 Produkty zbożowe  6  6 – 8
2 Warzywa 3 – 4 4 – 5
3 Owoce 4 4 – 5
4 Niskotłuszczowe produkty mleczne  2- 3  2 – 3
5 Chude mięso, ryby, drób 3 -6 nie więcej niż 6
6 Orzechy, nasiona, rośliny strączkowe  3/ tydzień 4 – 5 /tydzień
7 Tłuszcze i oleje 2  2 – 3
8 Słodycze i cukier 0 nie więcej niż 5/tydzień

W internecie jest mnóstwo niezbyt dokładnych opisów tej diety. Ja podaję dane na podstawie  materiałów ze szkolenia  specjalistycznego dla dietetyków  dot. diety dla seniora Katowice, luty 2018. Materiały: ” Proces starzenia się a żywienie – ujęcie dietetyczne” oprac. Justyna Siwiela-Tomaszczyk.

 

 

 

Chcesz być zdrowa? Przestaw się na dietę DASH.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz