Trudno gojące rany – żyworódka

20151016_zyworódkaJeżeli Ty lub twoja rodzina, masz/ macie problem z trudno gojącymi się ranami, a wiadomo , że szczególnie przy pracach domowych często zdarzają się różne zranienia – warto trzymać w domu niepozorną roślinkę, o wdzięcznej nazwie żyworódka . Roślinka ta ma silne działanie bakteriobójcze, niszczy bakterie ropotwórcze, przyczynia się więc do szybkiego gojenia się ran. Oczyszcza ona ranę z ropy i zmartwiałych fragmentów tkanek, hamuje proces zapalny, a także mniejsza miejscowe przekrwienia i obrzęki.

Wystarczy przyłożyć do rany kawałeczek umytego listka, lub posmarować rankę dwa trzy razy dziennie wyciśniętym z liścia sokiem. Jeżeli ranka jest mała, to z całego ułamanego listka zużywam jednorazowo tylko kawałek, a pozostałą część przechowuję w folii aluminiowej do następnego użycia.

Z żyworódki robi się także nalewki, zarówno do użytku wewnętrznego (np. choroby dróg oddechowych), jak i do użytku zewnętrznego ( leczeni trądziku, łagodzeniu bólów reumatycznych).

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) to roślina pochodząca z Madagaskaru, ale rośnie też w Azji, Australii i Ameryce Środkowej. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Swoją nazwę zawdzięcza sposobowi rozmnażania: na krawędziach liści pojawiają się maleńkie wyrostki, które spadają do znajdującej się w doniczce ziemi, wypuszczają wtedy korzenie, maleńkie listki i w ten sposób powstaje nowa roślinka.

Ada Kostrz-Kostecka

Dodaj komentarz