Obiad z odzysku – w 15 minut

Składniki dla  2 osób:

– 2 surowe sznycle z indyka,

–  2 małe krążki surowego ananasa, lub jeden duży krążek przecięty na pół,

–  ugotowane ziemniaki,

– ugotowana, żółta  fasolka szparagowa,

– koperek do posypania fasolki,

– sól ,

– pieprz czarny,

– 1 łyżeczka mąki ryżowej z białego ryżu,

– 1 jajko,

– 2 łyżki oleju ryżowego do smażenia,

– 1 łyżeczka masła klarowanego do podsmażenia fasolki,

– ½ łyżeczki suszonej bazylii,

-1/2 łyżeczki suszonego majeranku,

– dwa  małe grona czerwonej porzeczki.

Przygotowanie

Najlepiej przygotować  ten obiad równocześnie  na trzech patelniach: oddzielnie  fasolkę, oddzielnie ziemniaki  oraz mięso. A ponadto – wcześniej  na grillowej patelni podsmażyć ananasa. Możesz też nieco uprościć przygotowanie, jak podaję  poniżej.

Ziemniaki pokroiłam w  plasterki.  Umyty koperek pokroiłam.

Porcje indyka lekko  rozbiłam tłuczkiem do mięsa.  Doprawiłam solą i pieprzem. Rozbiłam jajko i rozbełtałam widelcem.  Indyka zanurzyłam w  masie jajecznej z jednej strony, następnie obsypałam mąką ryżową, potem  powtórzyłam operację  z drugiej strony. Odłożyłam na bok.

Ja podpiekłam ananasa na grillowej patelni i odstawiłam na bok. Jeżeli nie masz takiej patelni, możesz ananasa podsmażyć  na jednej patelni  ze sznyclami.

Rozgrzałam mniejszą patelnię, dałam łyżeczkę masła i podsmażyłam fasolkę, uważając, aby się nie przypaliła. Odłożyłam do ciepłej miseczki. Na tę samą  patelnię dałam 1 łyżkę oleju ryżowego i położyłam plasterki ziemniaków. Posypałam bazylią i majerankiem.

Gdy ziemniaki się smażyły, rozgrzałam drugą patelnię z 1 łyżką oleju ryżowego i na niej położyłam sznycle z indyka. Uważaj, sznycle się smażą bardzo szybko,  ok. 1 -1 1/2 minuty z każdej strony.  Po odwróceniu sznycli na drugą stronę możesz obok – jeżeli patelnia jest wystarczająca duża –  teraz położyć ananasa. Ananasa podsmażaj  bardzo krótko, z każdej strony. Gdy odwrócisz ananasa, możesz jeszcze na ok. 2 minuty przykryć patelnię dużą pokrywką zmniejszając równocześnie temperaturę palnika, żeby mieć pewność, że mięso będzie usmażone  w środku.

Na talerze wyłożyłam mięso, na wierzch ananasa oraz grona czerwonej porzeczki, ponadto:  usmażone ziemniaki oraz fasolkę, którą posypałam pokrojonym koperkiem.

Jeżeli danie ma być dietetyczne, nie podsmażaj mocno ziemniaków, tylko je podgrzej.

Smacznego!

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz