Trudno gojące rany – olej tamanu

olej-tamanuW jesieni i podczas zimy, gdy skóra rąk robi się sucha, zdarza mi się, że skóra wokół paznokci pęka, na ogół w tych miejscach, gdzie kończy się paznokieć.  Niewielka ranka, ale bolesna i skóra nie chce się zrosnąć. Ostatnio znalazłam jednak sposób – olej tamanu. Olej ten pomaga także w innych przypadkach – różnego rodzaju otarć, jeszcze zanim zaczną się „jadzić”.

Pewnie do czasu do czasu przydarza się, Tobie lub komuś z rodziny, czy koleżankom, drobna chociaż przykra dolegliwość – otarcia np. spowodowane niewygodnymi butami. Jeżeli jest bąbel i naskórek pod nim zregeneruje się, nie ma problemu. Gorzej, gdy tą zewnętrzną ochronę zerwiemy i delikatny, wrażliwy naskórek jest narażony na dodatkowe urazy. Podobna sytuacja jest w przypadku oparzeń. Wtedy olej tamanu też pomaga. Wystarczy smarować nim ranę czy otarcie dwa razy dziennie. A nawet częściej. Zwłaszcza – po myciu.

Olej ma własności antybakteryjne, antygrzybiczne, więc zapewne pomaga także przy innych ranach – ale tego nie próbowałam. Można go także skutecznie stosować na blizny, smarując dwa razy dziennie, ale przez dłuższy czas. Pomaga także przy cellulicie. Ale to także wymaga cierpliwości.

Olej tamanu to wytłaczany na zimno olej z pestek owoców drzewa tamanu (Calophyllum Inophyllum), które rośnie w rejonach tropikalnych południowej Azji, Afryki, wysp Pacyfiku. W rejonach Polinezji wykorzystuje się wszystko z tego drzewa: liście, korzenie, owoce.

Można go kupić w Internecie w różnych sklepach. Ja kupiłam olej tamanu, w 100 proc. naturalny, poprzez stronę www.biochemiaurody.com .

 

Dodaj komentarz