Jak sobie radzić bez soli?

W  przypadku niektórych chorób nerek lub  przy wysokim ciśnieniu tętniczym sól faktycznie  trzeba  drastycznie ograniczyć. Ale nawet bez tych dolegliwości warto odstawić solniczkę,  bo w Polsce solimy zbyt dużo, średnio ponad dwa razy więcej niż wynoszą wskazania dietetyczne. Duże ilości soli zawierają takie produkty, jak żółte sery, wędliny, chleb, wędzone ryby, a ponadto lubimy jeszcze dosyć słone zupy, mięso,  dosalamy jajecznicę itd.

Co robić?

  •  Staraj się ograniczać ilość soli  gotując np. makaron czy ryż, ale najlepiej stopniowo przyzwyczajaj  się do mniej słonych potraw, zamiast radykalnego odstawiania tej przyprawy.
  • Gotując ziemniaki dodawaj sól pod koniec gotowania – ziemniaki wchłoną jej mniej.  Spróbuj ugotować ziemniaki bez soli i posól je dopiero na talerzu – wtedy wystarcza odrobina, by kubki smakowe w ustach uznały, że mają to, co trzeba.
  • Tam, gdzie można, ograniczaj sól, np. warzywa  krótko duszone, w  niewielkiej ilości wody, wcale nie potrzebują soli.

Oszukuj kubki smakowe

Stosuj przyprawy, zioła, które mają smak słonawy.

Jednym  z nich jest lubczyk, mało popularny w Polsce ,  chociaż w niektórych regionach jest niezbędnym dodatkiem do rosołu. Smaczniejszy jest świeży, ale ten słonawy smak lepiej uwidacznia się w suszonym lubczyku.
Polecam także  przyprawę, której  – między innymi – hinduskie potrawy zawdzięczają swój specyficzny smak. To asafetyda (asafetida). W niektórych regionach  Indii używa się ją, by zastąpić nią zapach i smak cebuli oraz czosnku, ale jest także lekko słona.  Problem w  tym, że pachnie dosyć  paskudnie, więc  lepiej jej nie wąchać przy dodawaniu do potraw. Pod wpływem gotowania aromat się zmienia.

Asafetyda jest produkowana z rośliny z rodziny koprowatych.  Jedna  z nazw, pod którą jest znana w Polsce to  smrodzieniec.

Asafetyda poprawia trawienie, wiec warto nią przyprawiać potrawy ciężkostrawne, zwłaszcza, gdy ma się skłonności do wzdęć i zaparć. Ma także działanie  bakteriobójcze, niszczy wirusy, obniża ciśnienie. W Indiach stosowana jest  przy różnych   chorobach układu oddechowego. Niewskazana tylko dla kobiet w ciąży, gdyż ma działanie lekko poronne.

Jest dosyć droga, ale dodaje się jej niewiele.

Można ją kupić np. w sklepie internetowym https://www.magiczne-indie.pl/

asafetyda

One comment

Dodaj komentarz